2. Förfarande
Förfarande
Titel: Däck, däckservice, däckförvaring
Beskrivning: Kils kommun har för avsikt att upphandla ett ramavtal för däckförvaring, däckservice och inköp av däck till kommunens personbilar, lätta lastbilar och tunga fordon. Däckförvaringen innefattar skriftning av däck samt tvättning, märkning och lagring. Detta sker två gånger per år, vår och höst. Däckservice omfattar reparation, balansering och övriga däcktjänster. Inköp av däck omfattar kommunens bilar som främst hanteras av kommunens fordonscentral men även andra verksamheters behov innefattas. Ramavtalet ska göra det möjligt att göra succesiva avrop av upphandlade varor/tjänster under avropstiden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34350000 Däck till lätta och tunga fordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89921:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering, 50000000 Reparation och underhåll
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 1 + 1