Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadbesiktning ramavtal
Referensnummer: TN 2021/225
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71631000 Teknisk besiktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser en generalkonsultupphandling för ramavtal gällande entreprenadbesiktning och omfattar besiktningsman, s.k "huvudbesiktningsman" med ansvar att bilda besiktningsgrupp anpassad till aktuell beställning. Målsättningen med denna upphandling är att teckna ramavtal med två rangordnade konsultföretag förutsatt att tillräckligt antal kvalificerade anbud erhålls.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71315400 Byggnadsinspektion, 71356100 Tekniska kontroller, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen