177971-2022 - ResultatSverige-Mariestad: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutsar i Gullspångs kommun
Referensnummer: 21/100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar Gullspångs kommuns behov av skolskjutsverksamhet med upphandlade fordon . Uppdraget omfattar även kompletterande resor till och från till exempel bad, samt eventuellt andra transporter av elever i anslutning till skolaktiviteter.
Uppdraget består av följande deluppdrag:
- Skolskjuts med Buss i Gullspångsområdet
- Skolskjuts med Buss i Hovaområdet
- Skolskjuts med Taxi
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar Gullspångs kommuns behov av skolskjutsverksamhet med upphandlade fordon under avtalsperioden. Uppdraget omfattar även kompletterande resor till och från till exempel bad, samt eventuellt andra transporter av elever i anslutning till skolaktiviteter.