See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska Konsulttjänster – Beställarstöd för ombyggnation av reningsverk
Beskrivning: Alingsås kommun planerar att bygga om Nolhaga avloppsreningsverk, nedan kallat projektet. En totalentreprenör för uppdraget är upphandlad i ett strategiskt partneringkontrakt, indelat i fyra faser, fas 0 - 3. Projektet befinner sig i fas 1, projekterings- och kalkyleringsfas, och förväntas gå in i fas 2, produktions- och driftsättningsfasen, under hösten 2026. Beställaren avser nu att handla upp erfarna konsulter som förstärkt beställarstöd inom specifika discipliner till projektet inom nedanstående anbudsområden. Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på ett eller flera av anbudsområdena nedan. En erfaren konsult per anbudsområde ska offereras. Samma konsult kan offereras för flera anbudsområden så länge ställda krav uppfylls. Anbudsområde 1 Process/maskin för reningsverkAnbudsområde 2 Mark/VA/anläggningAnbudsområde 3 ByggAnbudsområde 4 El/styr/automationAnbudsområde 5 VVSAnbudsområde 6 InformationshanteringAnbudsområde 7 Beställarstöd kalkylAnbudsområde 8 Kvalitet och miljöAnbudsområde 9 - BrandAnbudsområde 10 - SäkerhetAnbudsområde 11 - Betong
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1 Process/maskin för reningsverk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126449:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71315000 Byggnadsteknik, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 90700000 Miljötjänster, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 79710000 Säkerhetstjänster, 71315100 Byggnadsmaterialrådgivning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2 Mark/VA/anläggning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126449:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 3 Bygg
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126449:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 4 El/styr/automation
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126449:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 5 VVS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126449:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Anbudsområde 6 Informationshantering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126449:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Anbudsområde 7 Beställarstöd kalkyl
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126449:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Anbudsområde 8 Kvalitet och miljö
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126449:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Anbudsområde 9 - Brand
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126449:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Anbudsområde 10 - Säkerhet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126449:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Anbudsområde 11 - Betong
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126449:Lot:11