17807-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktkorgar
Referensnummer: 21/126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal för leverans av fruktkorgar
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende fruktkorgar/låda till Jönköpings kommuns arbetsplatser.
Omfattning
Ramavtalet omfattar leverans av fruktkorgar till Jönköpings kommuns arbetsplatser. Separat avtal finns på färsk frukt och grönsaker till kommunens storkök.
Avrop kommer i huvudsak att ske genom stående abonnemang. Enstaka beställningar kan förekomma under avtalsperioden.
Kommunen har ett antal centrala leveransställen men leverans till övriga arbetsplatser tillhörande Jönköpings kommun förekommer också.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03222111 Bananer, 03222321 Äpplen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 6000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 8 000 000
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.