178110-2018 - PlaneringSverige-Örebro: Ställverk
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byte av lågspänningsställverk på Skebäcksverket, Örebro
Referensnummer: Tn 1712/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31214000 Ställverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro kommun upphandlar utförandeentreprenad i form av byte av lågspänningsställverk på Skebäcksverket i Örebro.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utförandeentreprenad, byte av lågspänningsställverk på Skebäcksverket i Örebro.
Projektet omfattar:
I befintlig byggnad luftning B på Avloppsreningsverket Skebäck i Örebro skall nya blåsmaskiner, två (2) MAX 150 och två (2) MAX 40 för luftning B installeras. Nya blåsmaskiner, två (2) MAX 150 och två (2) MAX 40 för luftning A installeras i annan byggnad men skall kraftförsörjas från ställverken.
I samband med detta skall befintliga kraftutrustningar med lågspänningsställverk T6 och T7 samt likspänningsförsörjning 110VDC bytas ut. Befintliga transformatorer skall behållas. För elkraftförsörjning installeras anläggningar med lågspänningsställverk. Dessutom installeras kanalisation, kraft, och styranläggningar samt system för skyddsutjämning inom byggnad.
Tidplan: Upphandling planeras publiceras under v. 18 år 2018.