178124-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalentreprenad Cykelparkeringshus, Resecentrum Uppsala
Referensnummer: GSN-2018-0022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Etapp 1: Uppsala kommun ska bygga ett nytt cykelparkeringshus i två plan vid Resecentrum i Uppsala enligt AFB.22 exkl. leverans och montage av ytskikt på yttertak, Sedum som är beskrivet i handling 11.1. Total bruttoarea 2100 m2. Behandlad tomtarea ca 1100 m2.
Etapp 2: Leverans och montage av ytskikt på yttertak med inlagda betongplattor som gångstråk, Sedum och betongplattor är beskrivet i handling 11.1 Byggbeskrivning Kod JSK samt handling 12.1 Arkitektritningar, A-40-1-31 och A-42-6-01.
Option 1: Hiss, Regenerativ drift.
Option 2: Hiss, 71.EHC Automatisk nödsänkning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 47 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45440000 Målning och glassättning, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen