Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för inköp av berg- och krossprodukter
Referensnummer: KS19.850
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för inköp av berg- och krossprodukter, både för avhämtning av Kommunen och LEAB samt leverans av Leverantören till adress inom Lerums kommun. För avrop från LEAB gäller även leverans inom Partille kommun.Materialet ska levereras till av beställaren anvisad plats inom Lerums kommun eller Partille kommun. Kommunen har haft ett behov av berg- och krossprodukter för ca. 800 000 SEK/år under de senaste tre åren och LEAB för ca. 300 000 SEK/år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 14212300 Bokad och krossad sten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen