Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster
Referensnummer: 562/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgs stad inbjuder härmed till att lämna en ansökan om att få delta i upphandlingen av ramavtal av arkitekttjänster.
Helsingborgs stad har under en tid drivit igenom flera stora byggprojekt. Under den närmaste framtiden ser staden istället fler mellanstora byggprojekt, vilka omfattar både ny- och ombyggnad samt tillbyggnad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71223000 Arkitekttjänster avseende utbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen