2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnation förskola och vårdboende, Lägerbålet 1
Beskrivning: Nybyggnation av förskola och vårdboende, Lägerbålet 1 i Berga, Linköpings kommun. Totalentreprenad ABT06, upphandlingsform generalentreprenad. Total BTA ca 10 800 kvm, varav förskola BTA ca 900 kvm, vårdboende BTA ca 9000 kvm och storkök BTA ca 225 kvm. Planerad byggstart januari 2025 och sluttid november 2026.
Intern identifierare: UPH-2018-0359
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211200 Byggnation av servicehus
Ytterligare klassificering (cpv): 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45215213 Byggnation av vårdhem