178185-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ställverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Prefabricerade ställverksmoduler – 40- och 10 kV.
Referensnummer: UH-2017-52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31214000 Ställverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Med start 2017 ska ett 40/10 kV-ställverk beläget i Lekhyttan i Örebro län bytas ut. Nytt ställverk inklusive relä- och kontrollutrustning ska levereras i prefabricerade moduler till site. Det nya ställverket ska byggas upp parallellt med befintlig station som kommer att vara i drift.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kortfattat ska följande utföras:
— Uppförande av prefabricerad(e) byggnad(er) med integrerade inomhusställverk 46 kV respektive 12 kV (A- ställverk) och med tillhörande ny relä- och kontrollutrustning. All utrustning ska vara monterad och färdigtestad i fabrik.
— LS-utrustning och batterier.
— VS-fördelning.
Den här upphandlingen använder förfarandet konkurrenspräglad dialog.
Dialogen besttår av följande steg:
— Annonsering,
— Urval av sökande,
— Inbjudan till dialog,
— Dialog,
— Lämna preliminära anbud,
— Avsluta dialog,
— Lämna anbud,
— Tilldelning.
Beställaren avser bjuda in minst 3 anbudsgivare till dialogen dock inte mer än 5. För det fall antalet anbudssökande överstiger det antalet som Beställaren avser att bjuda in till dialog kommer en begränsning att göras utifrån en bedömning av anbudsökandenas referensuppdragen.