Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tankbil till räddningstjänsten
Referensnummer: UH-2022-63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144210 Brandfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Åsele kommun avser upphandla en tankbil till Räddningstjänsten. Upphandlingen omfattar köp och leverans av tankbil. Fordonet ska vara fabriksnytt av senaste årsmodell eller ett demofordon som äldst av årsmodell 2022 och med en maximalt körd sträcka om 700 mil vid leverans.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144210 Brandfordon, 34144212 Brandbilar med vattentank, 34144213 Brandbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
enligt upphandlingsdokumenten