2. Förfarande
Förfarande
Titel: Naturbruksutbildning
Beskrivning: Region Gotland, Utbildnings- och arbetslivsförvaltningen, avser teckna ramavtal omfattande naturbruksutbildning i enlighet med skollagens krav om undervisning och Region Gotlands policy och rutiner kopplade till uppdraget. Kravspecifikation, kommersiella villkor och administrativa bestämmelser framgår av upphandlingsdokumentet. Upphandlingen avser naturbruksutbildning som ska bedrivas i enlighet med skollagens krav, omfattande nedan angivna delar och inriktningar: 1. Undervisning av samtliga karaktärsämnen inom inriktningarna Djurvård, Hästhållning och Lantbruk, yrkespaketet Djurskötare inom lantbruk samt programmet för skog, mark och djur inom anpassad gymnasieskola inklusive APL/praktik.. 2. För utbildningens karaktär ändamålsenliga utbildningslokaler, utbildningsmiljöer och redskap 3. Elevmåltider 4. Ev. övrigt som framgår av Avtalet eller andra delar av upphandlingsdokumtentet. Anbud ska lämnas på hela utbildningsuppdraget.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandets viktigaste kännetecken: Förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102766:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning, 80500000 Utbildningstjänster, 80520000 Utbildningslokaler/system