178212-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av webb-tv-sändningar, poddradio och kortfilm med rörlig infografik ("explainer videos"/ "KIT"-filmer)
Referensnummer: 19-8411
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att täcka FI:s behov av produktion av webb-tv-sändningar (direktsändningar och inspelningar) kortfilm med rörlig infografik ("explainer videos"/"KIT-filmer") och
Poddradio.
FI önskar teckna avtal med tre leverantörer med rangordnad avropsordning.
Upphandlingens värde uppskattas till cirka 1 500 000 SEK för fyra år. Denna upplysning ska endast ses som information och innebär inga förpliktelser. FI kan inte garantera någon avropsvolym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster, 92111000 Film- och videoproduktion, 92120000 Film- eller videodistribution, 92211000 Radioproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att täcka FI:s behov av produktion av webb-tv-sändningar (direktsändningar och inspelningar), kortfilm med rörlig infografik ("explainer videos"/"KIT-filmer")
Upphandlingens värde uppskattas till cirka 1 500 000 kronor för fyra år. Denna upplysning ska ses som information och innebär inga förpliktelser. FI kan inte garantera någon avropsvolym.
Presskonferenser (direktsändningar som sedan ligger kvar för att ses i efterhand)
FI-forum (inspelade 1-2 timmar långa seminarier riktade till branschen).
Under de senaste tre åren har uppdragen fördelat sig enligt följande:
Presskonferenser: 6 (2014), 5 (2015), 6 (2016), 4 (2017), 3 (2018)
FI-forum: 7 (2014), 7 (2015), 14 (2016), 14 (2017), 6 (2018)
De uppdrag som utfördes under 2018 motsvarade en kostnad på 57 000 kronor.
Poddradio
Under 2018 gjordes 11 poddradioavsnitt i serien FI-podden till en sammanlagd kostnad på 165 000 kronor. För 2019 planeras ungefär samma volym.
För 2019 planeras poddradioavsnitt i serien Privatekonomi med FI till en kostnad på 90 000 kronor.
Sammanlagt planeras alltså poddradiosändningar under 2019 för en kostnad på omkring 265 000 kr.
Kortfilmer ("explainer videos"/"KIT-filmer")
Kortfilmer med rörlig infografik "explainer videos"/KIT-filmer" är en ny tjänst FI har för avsikt att använda sig av. Under våren 2019 planeras tre sådana filmer som ett pilotprojekt. FI räknar med en kostnad om cirka 49 000 SEK per år för kortfilmerna.
I upphandlingen ingår inte instruktionsfilmer för datasystem eller liknande med speakerröst och skärmbilder och inte heller spelfilm (animerad eller med skådespelare).