178227-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Älta Centrum entreprenad 2
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelÄlta Centrum entreprenad 2
BeskrivningEntreprenadupphandling
Intern identifierareKFKS-2025-01237
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningUpphandlingen avser anläggningsarbeten för färdigställande av allmän plats, inklusive rivning av befintlig gångtunnel, sänkning av gatusektion och anläggande av ny plankorsning. Entreprenaden omfattar även anläggande av tillfällig väg under byggtiden, bergschakt med stödmurar vid torget samt finplanering av torg och lokalgator med växtbäddar. I uppdraget ingår även återställning av området efter färdigställda arbeten.
Intern identifierareÄlta Centrum entreprenad 2