Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av Luleå Hamns järnvägsanläggning
Referensnummer: KLF 2022/1072
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning, 50220000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/11/2023Slut: 31/10/2025
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Parterna ges möjlighet att förlänga tecknat avtal med en (1) eller flera perioder om totalt högst 72 månader. Vid förlängning av avtalet gäller det med oförändrade villkor. Ambitionen är att förlängning sker skriftligen i god tid innan avtalet förfaller.