178259-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Rivning och nybyggnad av Hjortsjöskolan 4-6 i Vaggeryd, Vaggeryds kommun
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRivning och nybyggnad av Hjortsjöskolan 4-6 i Vaggeryd, Vaggeryds kommun
BeskrivningUppdraget avser att på totalentreprenad detaljprojektera bygghandlingar, riva befintlig skolbyggnad (mellanstadiet) och ”frikoppla” den från kök/matsalsbyggnad samt bygga en ny skolbyggnad. Total BTA ca 4 700 m2 exklusive teknikrum på ”vind”. Markarbeten för byggnad, ledningar i mark samt markarbeten för omgivande delar i beskriven omfattning och utbredning. Återställning av arbetsområdet, avlämnat för fortsatt finplanering i separat entreprenad.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94886:Lot:1