178298-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tvättning av UWS behållare LRV
Referensnummer: KS 2020/0351
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tvättning av UWS behållare. Upphandlingen omfattar tvättning av underjordsbehållare.
Lunds renhållningsverk avser att upphandla 700 stycken planerade tvättar per år. Tvätt kommer att ske tre gånger per år och varje tillfälle beräknas ta ca två veckor. Merparten av tvättar kommer att ske under vår och höst, mindre antal tvättar under sommarperioden.
Upphandlande myndighet är Lunds kommun, renhållningsverket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar tvättning av underjordsbehållare.
Lunds renhållningsverk avser att upphandla 700 stycken planerade tvättar per år. Tvätt kommer att ske tre gånger per år och varje tillfälle beräknas ta ca två veckor.
Merparten av tvättar kommer att ske under vår och höst, mindre antal tvättar under sommarperioden.
Kvalificeringskrav
Behörighet att utöva yrkesverksamhet
Ett krav får innebära att leverantören ska vara registrerad i ett aktiebolags-, handels- eller föreningsregister eller motsvarande register som förs i den stat där leverantörens verksamhet är etablerad, eller ha ett sådant tillstånd eller vara medlem i en sådan organisation som, när upphandlingen avser en tjänst, krävs för att leverantören ska kunna tillhandahålla tjänsten i den stat där leverantören är etablerad. Lag (2017:347).
Ekonomisk och finansiell ställning enligt 14 kap. 3 och 4 §§ LOU
Anbudsgivare ska ha en god och stabil ekonomi. Om anbudsgivare har sämre ranking än 60 hos Creditsafe finns möjlighet för anbudsgivare att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav. Vid lägre ranking än 60 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet. Denna bedömning kommer att både utgå från uppgifter kring de faktorer som påverkar rankingen negativt och från övriga av anbudsgivaren inlämnade uppgifter. Anbudsgivaren kommer att diskvalificeras om företaget inte kan anses ha en god finansiell och ekonomisk ställning.
Anbudsgivaren ska vara registrerad för F-skatt. Den upphandlande myndigheten kontrollerar detta.
För kontroll används i första hand upplysning genom Creditsafe. Upphandlande myndighet genomför kontroll enligt ovan. Inga intyg behöver bifogas anbudet.
Nystartade företag kan visa sin finansiella och ekonomiska ställning på annat sätt.
Teknisk och yrkesmässig kapacitet
Leverantören ska förfoga över nödvändiga personalresurser och tekniska resurser samt ha sådan erfarenhet som behövs för att kontraktet ska kunna fullgöras enligt kraven i detta förfrågningsunderlag.
Kvalitetssäkrings- och miljöledningsstandarder
Miljöledningsstandarder
Anbudsgivaren ska vara miljöcertifierad enligt standarden ISO 14001 eller liknande. Anbudsgivaren ska på anmodan inom 3 arbetsdagar inkomma med certifikat.
Om certifikat saknas ska beskrivning som visar att likvärdigt ledningssystem för miljö uppfylls.Med eget, likvärdigt miljöledningssystem avses ett eget väldokumenterat miljöledningssystem enligt minst nedanstående punkter:
En dokumenterad miljöpolicy
Dokumenterad information om miljömål
Rutin för hantering av avvikelser och korrigerande åtgärder
Rutin för revision av miljöledningssystemet
Kvalitetssäkringsstandarder
Anbudsgivaren ska vara kvalitetscertifierad enligt standarden ISO 9001 eller liknande. Anbudsgivaren ska visa detta genom att på anmodan inom 3 arbetsdagar inkomma med certifikat.
Om certifikat saknas ska likvärdigt kvalitetsledningssystem bifogas. Med eget, likvärdigt kvalitetsledningssystemet avses ett eget väldokumenterat miljöledningssystem enligt minst nedanstående punkter:
En dokumenterad kvalitetspolicy
Dokumenterad information om kvalitetsmål
Rutin för hantering av avvikelser och reklamationer
Rutin för revision av kvalitetsledningssystemet