178361-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Konsulttjänster inom ventilation
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Luftkvalitetsmätning i Umeå
Referensnummer: 22271
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar kontinuerlig mätning och mätdatarapportering av luftkvalitet på anvisad plats
Uppdraget omfattar kontinuerliga luftkvalitetsmätningar av utomhusluft på anvisad plats samt drift, service, och underhåll av systemen och utrustningen för mätningen. I uppdraget ingår även insamling, överföring, lagring, validering och rapportering av kvalitetssäkrat mätdata.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71355000 Mätningstjänster, 90731400 Övervakning och mätning av luftföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen har i dagsläget en fast mätstation. Mätstationen består i en vagn som är placerad i gaturummet vid Västra Esplanaden.
Miljö- och hälsoskydd äger vagnen, mätinstrumenten med kringutrustning, dataloggar för inhämtning av mätdata samt ett mätskåp.
Mätskåpet är kommunens mobila mätstation som placeras i gaturum vid behov av ytterligare luftkvalitetsmätningar.
I dagsläget sker mätning endast från den fasta mätstationen.
Köparen tillhandahåller mätinstrumenten, externa pumpar, gasregulatorer, gastuber (NO och N2), dataloggrar och datamodem.
Leverans av mätdatat ska utvärderas och valideras och resultatet ska delges till köparen efter varje tertial.