178365-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Aneby: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning och halkbekämpning
Referensnummer: KS 2020-243
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Snöröjning och halkbekämpning för Aneby kommun och dess kringorter
Omfattning
Upphandlingen omfattar följande delar:
Del 1: Halkbekämpning för Aneby tätort, Askeryd, Haurida, Vireda, Hullaryd, Lommaryd, Frinnaryd och Sunhultsbrunn
Del 2: Snöröjning och snöbortforsling för Aneby tätort samt Askeryd
Del 3: Snöröjning och snöbortforsling för Haurida, Vireda, Hullaryd, Lommaryd, Frinnaryd och Sunhultsbrunn
Delat anbud
Upphandlingen är uppdelad i 3 delar. Anbud kan lämnas på en eller flera delar.
Ytterligare uppdelning har inte ansetts aktuell då Köparen ser en risk i att "mindre attraktiva delar" då skulle riskera att bli utan anbud och leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del 1: Halkbekämpning för Aneby tätort, Askeryd, Haurida, Vireda, Hullaryd, Lommaryd, Frinnaryd och SunhultsbrunnDel 2: Snöröjning och snöbortforsling för Aneby tätort samt AskerydDel 3: Snöröjning och snöbortforsling för Haurida, Vireda, Hullaryd, Lommaryd, Frinnaryd och Sunhultsbrunn
Anbud kan lämnas på en eller flera delar.
Avtalens uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 2 700 000 SEK. Värdet är en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Köparen förbehåller sig rätten att utföra delar av arbetet med egna resurser.