178402-2021 - PlaneringSverige-Kristianstad: Hemleverans av inkontinensprodukter
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern Remiss Distribution av Inkontinenshjälpmedel
Referensnummer: Extern Remiss
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85142400 Hemleverans av inkontinensprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser distributionstjänst av Inkontinenshjälpmedel till patienter i hemmet samt Skånes kommuner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 76 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33141621 Inkontinensset, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63120000 Lagring och magasinering, 64120000 Budtjänster, 79991000 Lagerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen