Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Genomförandestudie - Station Centralen/Norr om Nordstan
Referensnummer: 3061/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikkontoret i Göteborgs stad inbjuder till att lämna anbud på genomförandestudie (GFS) för detaljplanerna Station Centralen och Norr om Nordstan.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71410000 Stadsplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsultuppdraget innebär i huvudsak att utföra en fördjupning av befintligt trafik- och gestaltningsförslag för allmän plats, leverera kostnadsbedömning för respektive detaljplan samt en utbyggnadsplan.