178477-2018 - PlaneringSverige-Stockholm: Fotoramar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramar, Kilramar och Passepartout
Referensnummer: 18FMV3284
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39298100 Fotoramar
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV och FM är i behov av att köpa in ramar, kilramar och Passepartout. Det är FMV/FSV Grafisk produktion som avropar/beställer ramar, kilramar, och Passepartout till hela Försvarsmakten och FMV. Grafisk produktion är lokaliserad i Stockholm men förser och köper in hela Sveriges behov gällande nämnda produkter. Myndigheterna har en rikstäckande och bred verksamhet som är utspridda runt om i landet, så det innebär att behovet finns inom hela Sverige. Produkterna kommer därför leverans till hela Sverige. Avrop kommer att ske efter behov.
Syftet med denna upphandling är att upphandla ramavtal för att täcka Försvarsmaktens och FMV:s behov utav ramar, kilramar och Passepartout. Avsikten är att teckna avtal med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39298100 Fotoramar, 39298200 Tavelramar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen