178519-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Sjukvårdskläder
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder för Kriminalvårdens sjukvårdspersonal
Referensnummer: 2018-6481
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33199000 Sjukvårdskläder
II.1.4.
Kort beskrivning
Ni inbjuds härmed att lämna anbud på upphandling av arbetskläder till Kriminalvårdens sjukvårdspersonal.
Kriminalvården med organisationsnummer 202100-0225 upphandlar ett ramavtal för anskaffning av arbetskläder till Kriminalvårdens sjukvårdspersonal. Målsättningen med upphandling är att på ett kostnadseffektivt sätt anskaffa kläder som håller en hög kvalitet, är funktionella och har en lång hållbarhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen