178524-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av förmånsportal
Referensnummer: 23-8578
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund till upphandlingen
FI har idag ett upphandlat avtal som löper ut i oktober 2023. Avtalet har utnyttjats med alla förlängningsmöjligheter och vi upphandlar därför tjänsten på nytt.
Upphandlingen omfattar omfattar en förmånsportal för minst 630 anställda hos FI. Förmånsportalen ska hantera kvitton för exempelvis friskvårdbidrag, läkemedel, sjukvård med mera.
Syftet med upphandlingen är att teckna ett avtal med en leverantör som kan tillgodose FI:s behov av en förmånsportal för anställda. FI vill vara en attraktiv arbetsgivare erbjuder sina anställda ett större utbud av förmåner samtidigt som det blir minskad administration för chefer och HR-staben.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs genom ett öppet förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Syftet med upphandlingen
Uppskattad volym och takpris/volym
Värdet av upphandlingen uppskattas till cirka 375 000 kronor per år, vilket är baserat på tidigare användning av tjänsten. FI kan inte garantera någon volym för tjänsten och uppskattningen ska därför endast ses som information. Den verkliga volymen kan därmed bli såväl lägre som högre. Avtalet har en takvolym på 2 000 000 kr för fyra (4) års avtalstid.
Avtalstid
Avtalet gäller från och med preliminärt 2023-10-10 och två år framåt. FI kan på i övrigt oförändrade villkor förlänga ramavtalet med maximalt ett (1) år vid två tillfällen. Ramavtalets längd är därmed maximalt 4 år.
FI ska senast två (2) månader före avtalstidens utgång skriftligen meddela om förlängning av avtalet kommer att utnyttjas. Om förlängning av avtalet inte begärs upphör avtalet att gälla.
Tidplan för upphandlingen
Exempeltext:
FI planerar att genomföra upphandlingen enligt följande:
Upphandlingen annonseras: 2023-03-17Sista dag för att ställa frågor: 2023-04-11Sista dag att lämna anbud: 2023-04-20 23:59Öppning av anbud: 2023-04-21 08:00Kvalificering och utvärdering av anbud: Vecka 17-18 2023Tilldelningsbeslut: vecka 19 2023
Avtalstecknande: Vecka 24-25Avtalsstart: 2023-10-01
Alla tider är preliminära och kan komma att ändras på grund av händelser som inte går att förutse. FI kommer att tillämpa en 10 dagar avtalsspärr efter tilldelningsbeslutet. Avtalet blir giltigt först när båda parter undertecknat det.
Observera att datumen för utvärdering och tilldelningsbeslut är preliminära och kan komma att ändras beroende av antalet anbud.