178534-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter Robertsfors
Referensnummer: 19087
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av mattransporter till skolor, förskolor och äldreomsorgen inom Robertsfors kommun.
Uppdraget omfattar transport av förpackad färdiglagad varm mat samt transport av kylda tillbehör och torrvaror inom Robertsfors kommun.
Maten skall hämtas från produktionskök för transport till anvisad plats hos mottagningskök.
I uppdraget ingår även transport av returgods från mottagningskök till produktionskök vilket lämnas vid nästa transporttillfälle.
ANTAL KÖK
För närvarande är det fyra stycken produktionskök och sjutton stycken mottagningskök.
Strukturella förändringar av antalet produktionskök och mottagningskök kan komma att ske under avtalsperioden vilket kan påverka antalet transporter.
Förutsatt att förändringar av antalet kök kommit till leverantörens kännedom senast 14 dagar innan transport ska så ska dessa ske enligt aviserade förändringar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen