178540-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Kollektivtrafik med tåg
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tågtrafik T23
Referensnummer: UH-2022-406
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland avser att med stöd av 4a kap. 7 § kollektivtrafiklagen genomföra en direkttilldelning av järnvägstransport avseende tågtrafik på Fryksdalsbanan och Värmlandsbanan i Värmlands län. Avtalet avses tilldela Vy Tåg AB den 1 april 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 550 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen