Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport, nyttjande och omhändertagande av slam
Referensnummer: 0060/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar Transport, nyttjande och omhändertagande av slam. Uppdrag avser bland annat lastning, transport, nyttjande och slutligt omhändertagande inklusive mellankommande lagring och hygienisering av slam från avloppsreningsverket Ryaverket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar Transport, nyttjande och omhändertagande av slam. Uppdrag avser bland annat lastning, transport, nyttjande och slutligt omhändertagande inklusive mellankommande lagring och hygienisering av slam från avloppsreningsverket Ryaverket. Vid Ryaverket har under de senaste åren producerats cirka 50 000 - 55 000 ton avvattnat slam per år med en torrsubstans på 28 - 32 %. I normalfallet avvattnas slammet vid Ryaverket. Avvattnat slam är för närvarande inte hygieniserat. Slammet ska löpande lastas och borttransporteras från Ryaverket till mellanlager eller hygienisering för senare transport till slutanvändning eller direkt till slutanvändning. Med slutanvändning avses till exempel spridning på jordbruksmark, jordtillverkning, växtskikt eller annan slutanvändning. Allt REVAQ-slam ska hanteras enligt Gryaab AB:s REVAQ-handbok. Övrigt slam får inte spridas på jordbruksmark. Inget slam ska deponeras. Övrigt slam ska hygieniseras med någon av de metoder som anges i tabell 1 i NFS 2003:15. Gryaab AB har beslutanderätt om slam ska nyttjas som REVAQ-slam eller Övrigt slam. Gryaab AB innehar REVAQ-certifikat och producerar REVAQ-slam som sprids på jordbruksmark. För ytterligare information, se Bilaga 3- Rambeskrivning. Visning av arbetsområdet Visning sker efter avtalad tid. Det finns möjlighet till visning av arbetsområdet under vecka 16 och 17. Adress: Norra Fågelrovägen 3, 402 74 Göteborg Kontaktuppgifter Anders Hansson E-postadress: anders.hansson@gryaab.se Telefonnummer: +4631647421