178575-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitaliseringspartner
Referensnummer: 21/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgshem är ett modernt bostadsföretag med drygt 12 000 lägenheter och lokaler i över 30 bostadsområden. Vi bygger, hyr ut och förvaltar till största delen hyresrätter, men även lokaler. Vi ägs av Helsingborgs stad och var femte Helsingborgare har sitt hem hos oss. Helsingborgshem ska medverka till bostadsförsörjningen i Helsingborg, vara en aktiv fastighetsägare och på olika sätt bidra till en öppen och inkluderande stad. Helsingborgshem vill nyttja digitalisering för att förändra värdekedjan kring energihantering kopplat till fastigheter. Batterirevolutionen, användandet av solceller och digitala lösningar bidrar till att minska den effektbrist som samhället står inför framöver. Upphandlingens syfte är att säkerställa en kompetent teknikpartner för digitalisering med erfarenhet inom energiuppföljning och fastighetsverksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222300 IT-tjänster, 72246000 Konsulttjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte är att säkerställa en kompetent teknikpartner för digitalisering med erfarenhet inom energiuppföljning och fastighetsverksamhet. Syfte och uppdragets omfattning Helsingborgshem är inne i en spännande fas där digitaliseringen tar nya kliv. I denna utvecklande fas behöver vi skapa ett partnerskap med rätt aktör för att ta oss vidare i vår digitaliseringsresa. Helsingborgshem har behov av att integrera, bygga och utveckla vår datadrivna process. Vår förhoppning är att skapa ett modernt och framtidstänkande samarbete som utvecklar oss som fastighetsbolag. Upphandlingens kontrakt ska, med hjälp av tekniska lösningar och utveckling, möjliggöra förbättringar och uppnå ett effektivare arbetssätt, färre kontaktytor kring datahantering och möjlighet att bearbeta data från olika källor. Upphandlingens syfte är att säkerställa en kompetent teknikpartner för digitalisering med erfarenhet inom energiuppföljning och fastighetsverksamhet. Teknikpartnern ska stödja Helsingborgshem i den digitala utvecklingen för att möjliggöra innovation och affärsutveckling. Teknikpartnern ska vara ett bollplank för såväl ledning som övriga verksamheten. Helsingborgshem vill nyttja digitalisering för att förändra värdekedjan kring energihantering kopplat till fastigheter. Batterirevolutionen, användandet av solceller och digitala lösningar bidrar till att minska den effektbrist som samhället står inför framöver. Idag har Helsingborgshem en omfattande manuell hantering för kunna analysera och extrahera värde av energidata, då denna data finns obearbetad på flera olika ställen. Det är också en utmaning att kunna bearbeta aggregerade data på fastighetsbeståndsnivå för att kunna förvalta våra hus på ett effektivt sätt.