178643-2020 - ÄndringSverige-ÖREBRO: Psykiatrisk eller psykologisk vård
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Psykiatrikertjänster Kriminalvården 2020:1
Referensnummer: 2020-996
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av psykiatrikertjänster till häkten och anstalter i Kriminalvården
Information om upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården genomför upphandling av psykiatrikertjänster för vård och behandling av Kriminalvårdens intagna på ett flertal häkten och anstalter i region Nord, Väst, Mitt, Stockholm och Öst. Upphandlingen är indelad i 7 stycken anbudsområden.
Leverantören ska tillhandahålla tjänster i form av medicinsk utredning, diagnostik, rådgivning och behandling av intagna.
För information om de verksamhetsställen som ingår i upphandlingen, se bilaga "Underlag till upphandling Psykiatrikertjänster Kriminalvården 2020:1".