178686-2023 - ResultatSverige-Laholm: Avlägsnande av slam
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av slam
Referensnummer: Samhällsbyggnadsnämnden 2022-224
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar hämtning av slam från enskilda avloppsanläggningar, brunnar och tankar samt transport till behandling/mottagningsanläggning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar hämtning av slam från enskilda avloppsanläggningar, brunnar och tankar samt transport till behandling/mottagningsanläggning.
Upphandlingen omfattar hämtning av slam från enskilda avloppsanläggningar, brunnar och tankar samt transport till behandling/mottagningsanläggning.
Mer information finns under avsnitt 4. Kravspecifikation.
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet med tillhörande bilagor.
Upphandlingens värde
Beräknat värde under avtalsperioden inklusive eventuella förlängningar och optioner är 6 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym.
Angivna volymer i denna upphandling är baserad på tidigare års statistik.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Avtalet innehåller inte några utfästelser om att avropa en viss volym under avtalsperioden. Avrop av tjänster från detta avtal görs utifrån UM:s behov. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.
Upphandlingens maximala värde
Upphandlingens satta takvolym är 9 000 000 SEK.