178765-2020 - KonkurrensutsättningSverige-VÄSTERÅS: Elbussar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Batteridrivna elbussar för stadstrafik i Västerås
Referensnummer: SVEA 200057
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144910 Elbussar
II.1.4.
Kort beskrivning
Anskaffning av Batteridrivna elbussar för Västerås stadstrafik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34121100 Bussar för kollektivtrafik, 34121200 Ledade bussar, 34121400 Låggolvsbussar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anskaffning av tio (10) Batteridrivna elbussar för Västerås stadstrafik samt en option om ytterligare sju (7) bussar.