Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av påminnelse- och inkassotjänster Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN21-0031
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79940000 Inkasso
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal av påminnelse- och inkassotjänster. Upphandlingen gäller Region Västmanland och dess dotterbolag och stiftelser för närvarande Folktandvården Västmanland AB.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79990000 Diverse företagstjänster, 79999200 Fakturering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av påminnelse- och inkassotjänster Region Västmanland Aktuell upphandling Upphandlingen avser avtal av påminnelse- och inkassotjänster enligt beskrivning i kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt. Upphandlingen gäller Region Västmanland och dess dotterbolag och stiftelser för närvarande Folktandvården Västmanland AB. I enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Region Västmanland 232100-0172 samt Folktandvården Västmanland AB 556766-5574 har en databaserad kundreskontra i ekonomisystemet UNIT4 (Agresso) ERP. All fakturering sker från en central ekonomienhet, Ekonomiservice. Regionens fakturering avser i huvudsak patientavgifter inom öppen och sluten vård samt tandvårdsavgifter. Regionen har som princip att betalning av avgift för öppenvårds- och tandvårdsbesök i första hand sker med betalkort, andra hand via faktura och i sista hand kontantbetalning. Upphandlingen genomförs under förutsättning att nödvändiga medel beviljas i kommande budget.