178838-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elbilsladdning
Referensnummer: PE 2020.30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
AB PiteEnergi, Luleå Energi AB samt Gävle Energi AB inbjuder leverantörer att inkomma med ansökning om deltagande i konkurrenspräglad dialog kopplat mot elbilsladdning.
Upphandlingen är ett gemensamt projekt mellan AB PiteEnergi, Luleå Energi AB samt Gävle Energi AB. AB PiteEnergi är upphandlande enhet på uppdrag av övriga parter.
Marknaden ses gärna nyttja upphandlingsformens möjlighet till kreatvitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31158000 Laddningsanordningar, 31158100 Batteriladdningsdon, 31610000 Elutrustning för motorer och fordon, 31681500 Uppladdare, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45314310 Kabelläggning, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen