Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS - Schaktsaneringsentreprenader för SGU
Referensnummer: 423–2885/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med DISet är att tillgodose SGU:s behov av schaktsanering företrädesvis av riskklass 1-objekt enligt MIFO, men även objekt i riskklass 2 och 3 kan komma ifråga. Objekten kommer att kunna fördela sig på samtliga typer av branscher/föroreningar, och vara geografiskt spridda över hela Sverige. Objekten är företrädesvis saneringsschakter mindre än 15 000 kubik hanterad volym. Inom objekten kan även förekomma rivningsarbeten, liksom återställningsarbete i form av VA, planteringar och uppförande av enklare konstruktioner. Större objekt och objekt som är mer specialiserade omfattas inte av DISet. Uppdrag kommer företrädesvis att utföras enligt AB 04.
Ytterligare information om upphandlingsföremålet framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med DISet är att tillgodose SGU:s behov av schaktsanering företrädesvis av riskklass 1-objekt enligt MIFO, men även objekt i riskklass 2 och 3 kan komma ifråga.