179-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spårväg och citybuss, Frihamnen-Lindholmen
Referensnummer: 05590/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser utförandeentreprenad för byggnation av citybuss och spårväg med stadsbanastandard genom Frihamnen och Lindholmsallén i Göteborg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45234126 Anläggningsarbete för spårvägslinje
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I entreprenaden ingår anläggning av spårväg, nya gator, flytt och ombyggnad av hållplatser mm. Objektet är beläget i Göteborg norr om Göta älv. Objektet sträcker sig mellan Frihamnen vid Hisingsbrons norra ände och Rondellen i Lindholmsalléns västra ände.