2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av busstrafik i Västra Sörmland
Beskrivning: Detta är ett förhandsmeddelande om kommande upphandling. Region Sörmland har för avsikt att upphandla busstrafik för Västra Sörmland med trafikstart december 2029. Upphandling kommer att ske under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av Region Sörmland. Den trafik som kan komma att omfattas av upphandlingen är landsbygds- och stadstrafik med viss trafik i kringliggande kommuner/län. Trafiken omfattar idag cirka 53 fordon.
Typ av förfarande: Konkurrensutsatt anbudsförfarande (artikel 5.3 i förordning 1370/2007)
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001