179017-2018 - PlaneringSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende Rådgivnings- och analytikertjänster
Referensnummer: 18FMV3554
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarets materielverk inbjuder er att inkomma med anbud enligt upphandlingsdokumentationen som återfinns på e-avrop.
Upphandlingsdokumentation innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsinfordran.
Anbud ska lämnas i elektronisk form. Elektronisk anbudsinlämning görs via www.e-avrop.com.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarets materielverk inbjuder er att inkomma med anbud enligt nedan.
Bifogad upphandlingsdokumentation innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsinfordran.
Upphandlingen omfattar nedan tre (3) delar:
1. Omvärldsbevakning, strategiska analyser, vägledande rådgivning från analytiker, tillgång till dokument i en kunskapsbank samt en koordinator som beställare kan vända sig till. Detta innebär tillgång till ett externt oberoende bollplank för strategiska rådgivningssessioner samt obegränsad digital tillgång till research, best practice, verktyg och ramverk. Tjänsterna ska levereras i form av årsvisa abonnemang på olika nivåer. Tjänsterna ska omfatta strategisk och taktisk rådgivning av oberoende och objektiv karaktär. Detta innebär att anbudsgivaren inte får stå i beroendeställning till en leverantör, exempelvis ekonomiskt.
Dessa tjänster ska levereras på tre (3) olika abonnemangsnivåer:
— CIO-nivå,
— övriga chefer,
— samt specialister.
Kontrakterad leverantör ska förpacka tjänsteinnehållet och funktionerna så att de är anpassade efter ovan tre (3) abonnemangsnivåer.
2. Konsulttjänster för strategisk och taktisk rådgivning och stöd av oberoende och objektiv karaktär, i IT-relaterade frågeställningar. Dessa konsulttjänsters arbetsinsats täcks inte av abonnemangstjänsterna som beskrivs ovan under del 1. Dessa konsulter skall bidra med punktinsatser och inte agera som linjekonsulter.
3. Evenemangsbiljetter till konferenser/seminarier.