17902-2020 - ÄndringSverige-Göteborg: Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Svartedalsgatan Ny Förskola 6 avd. - Generalkonsult
Referensnummer: N230-0150/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalförvaltningen upphandlar en generalkonsult för uppdrag avseende samordning av funktioner, teknik, ekonomi och handlingar under hela projekteringstiden med berörda konsulter.
Projektets fokus är att inom byggrätten färdigprojektera en ny förskola med sex avdelningar i två våningsplan. Förskolan ska förses med tillagningskök samt förläggas ovanpå befintligt skyddsrum. Förskolan utförs med hiss.