179086-2017 - ResultatSverige-Norrköping: Marin utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Procurement of STM compliant onboard system prototypes.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sweden.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
The Swedish Maritime Administration (SMA) invites you to apply for tendering for:
Installations of Sea Traffic Management (STM) compliant onboard system prototypes for the STM Validation Project. The onboard installations which supports STM functionality will include either a software upgrade of existing ECDIS (Electronic Chart Display and Information System) and/or planning station or installation of a dedicated planning station, tablet or other device for STM functions.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34930000 Marin utrustning, 34931500 Sjötrafikledningsutrustning, 34933000 Navigationsutrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.