179204-2017 - ResultatSverige-Lerum: Byggnation av anläggning för behandling av vatten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggning kolfilter och UV till Skallsjö vattenverk.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lerum.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Beredningen av dricksvattnet vid Skallsjö vattenverk skall utökas med kolfilter, UV samt tillhörande utrustning som pumpar, ventiler, instrument och rör, för beredning av råvatten från grundvattenbrunnar i Skallsjö enligt uppställda krav i förfrågningsunderlagets samtliga delar. Lerums kommun avser att använda vattentäkten i Skallsjö för ordinarie produktion av dricksvatten.
Skallsjö vattenverk är dimensionerat för max genomströmningskapacitet 15 l/s vid max. 5 Bar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten, 42122000 Pumpar, 45252123 Filteranläggningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45317100 Elinstallationer för pumputrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.