179237-2021 - ÄndringSverige-Lund: Social omsorg med inkvartering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av akutboende på hotell/vandrarhem
Referensnummer: KS 2021/0252
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att tillgodose Beställarens behov av tillfälliga boendeplatser avsedda för individer med akut boendebehov. Upphandlingen omfattar boendeplatser på vandrarhem, hotell, motell, pensionat eller likvärdigt. Tillfälliga boende riktar sig till barnfamiljer, ensamstående och par som av diverse skäl har ett akut behov av boende. Observera att det är den enskilde som står på bokningen.