Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bottenfaunaundersökningar i Västra Götalands län 2018-2020
Referensnummer: Diarie nr 581-11487-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser bottenfaunaprovtagning enligt SS EN 10870:2016 på fasta lokaler i framförallt kalkade vatten. I uppdraget ingår också att producera en rapport innehållande redovisning av genomförd bottenfaunaprovtagning samt utvecklingstrender för respektive lokal baserat på tidigare resultat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen