179308-2023 - ResultatSverige-Broby: Revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: REV 2022-00008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för Revisionstjänster för löpande revision och successiva avrop under avtalstiden. Upphandlingen avser sakkunniga till revisorerna i Östra Göinge kommun för granskning av styrelse, nämnder och beredningar, samt sakkunniga till lekmannarevisorerna för finansiell revision av kommunens bolag. Upphandlingen avser också yrkesrevision (auktoriserade och godkända revisorer) för den lagstadgade finansiella revisionen i kommunens bolag. Kommunen tecknar avtal avseende sakkunnigt biträde till förtroendevalda revisorer och sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna. Bolagen tecknar avtal avseende sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna när det gäller rörliga uppdragsdelar och yrkesrevisor. Upphandlande myndigheter avser teckna ramavtal för en period om tre (3) år med möjlighet till förlängning i ett (1) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen