Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Scentekniker till Vävenscenen
Referensnummer: 22311
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92500000 Biblioteks-, arkiverings-, musei- och övriga kulturtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser en scenteknisk kompetens till Vävenscenen. I uppdraget ingår bland annat scenarbete, ljudpassning, ljusriggning och konferensteknik.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92500000 Biblioteks-, arkiverings-, musei- och övriga kulturtjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 92370000 Ljudteknikertjänster, 98350000 Kultur- och fritidstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Totalt arbetade timmar 2022 var ca 2700 st och fördelas:
Vardagar 06.00-19.00: 1970 st 70%
Vardagar 19.00-06.00: 192 st 10%
Lördagar, söndagar och helgdagar: 538 st 20%
Total kostnad för 2022 var ca 1 050 000kr
Total kostnad för 2019 var 1 225 000kr