179504-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Skåpbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bilar 7 st mindre skåpbilar/ transportbilar
Referensnummer: 2022/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34136000 Skåpbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kirunabostäder avser att köpa 7 stycken mindre transportbilar som ska användas av fastighetsskötare hos Kirunabostäder. Fordonen kommer i huvudsak att köras i tätort och på landsväg.
Fordonen ska kunna användas vintertid, om det krävs extra utrustning för att bilens funktioner ska fungera fullt ut under vintertid ska denna utrustning ingå. Se fordonsblanketter för information om vilken utrustning samt vilka övriga krav som beställaren uppställer på transportbilarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34130000 Motorfordon för godstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översiktlig information om objektet
Kirunabostäder och Kiruna Näringsfastigheter äger och förvaltar totalt cirka 2 160 lägenheter, 28 000 m2 kommersiella lokaler samt förvaltar ca 190 000 m2 kommunala verksamhetslokaler såsom skolor, äldreboenden, badhus, sporthallar och liknande åt Kiruna kommun.
Kirunabostäder avser att köpa 7 (sju) stycken transportbilar/ mindre skåpbilar som ska användas av reparatörer hos Kirunabostäder. Fordonen kommer i huvudsak att köras i tätort men även efter landsväg. Fordonen ska kunna användas vintertid, om det krävs extra utrustning för att bilens funktioner ska fungera fullt ut under vintertid ska denna utrustning ingå. Se fordonsblanketter för information om vilken utrustning samt vilka övriga krav som beställaren uppställer på transportbilarna.
Omfattning
Avtalet omfattar leverans 7 (sju) transportbilar/ mindre skåpbilar med den utrustning somspecificeras i Förfrågningsunderlagen, samt i Fordonsblanketter.Bindande avtal förutsätter att skriftligt avtal upprättats och undertecknats av båda parter.