179682-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Vattenreningskemikalier
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Saltsyra
Referensnummer: KSN-2022-00266
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24962000 Vattenreningskemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Successiva avrop av saltsyra. Syftet är att tillgodose Uppsala kommuns olika verksamheter med saltsyra för vattenvård och dricksvatten. Saltsyran avser främst vattenverk och badhus inom Uppsala kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24900000 Finkemikalier och andra kemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen