179697-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Konsumentförpackningar
Referensnummer: 092/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsumentförpackade livsmedel för leverans till Göteborgs Stads verksamheter. Avtalet vänder sig till verksamheter som är i behov av livsmedel i mindre förpackningar och som därmed inte kan använda avtalet livsmedelsgrossist.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15884000 Barnmat, 15894700 Charkuterivaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15980000 Alkoholfria drycker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen