179742-2020 - ResultatSverige-Halmstad: Tvätt, disk och rengöringsmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städredskap & kem-teknisk 2019
Referensnummer: KS 2019/00504
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar Halmstads kommuns behov av städutrustning och kem-tekniska produkter. Leveranserna sker till kommunens varudistribution som sedan vidaredistribuerar till respektive enhet.
Upphandlingen är indelad i två delområden:
Delområde 1: Städutrustning
Delområde 2: Kem-tekniska produkter
Anbud kan lämnas på hela eller delar av upphandlingen. Varje del utvärderas och tilldelas separat.
Föregående års volym var ca 1 300 000 SEK för städutrustning samt ca 2 900 000 SEK för Kem-tekniska produkter. Volymerna kan ses som en indikation på kommande volym.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera kommunens verkliga behov.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning i maximalt 2 år. Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för succesiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33711500 Hudvårdsprodukter, 33711900 Tvål, 34928480 Soptunnor och papperskorgar, 39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar, 39224310 Toalettborstar, 39713410 Skurmaskiner, 39713430 Dammsugare, 39800000 Rengörings- och polermedel, 39830000 Rengöringsmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel, 42990000 Diverse specialmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning i maximalt 2 år. Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för succesiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden. I vissa fall t ex vid outsourcing av verksamhet kommer avtalet inte att nyttjas.Vid större evenemang kan kommunen vara bunden till att anlita andra anvisade leverantörer. Kommunen förbehåller sig rätten att vid större enskilda köp göra separat upphandling.
Frågor och svar under jul
Mellan den 21.12.2019 t.o.m. 7.1.2020 kommer inte frågor i frågor och svar besvaras pga. semester. Frågor som ställs under nämnda period kommer att besvaras så snabbt som möjligt fr.o.m. 8.1.2020.
Undantag
Undantag till delområde 1: städutrustning är;
Städmaskiner (tex industridammsugare, skurmaskiner, golvvårdsmaskiner m.m.).
Städutrustning kopplat till efterfrågade kemprodukter (tex specialmopp till golvmedel).