179944-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel - Allmänna sortimentet 2022: ATC-kod J (Sydöstra-J)
Referensnummer: RJL 2021/1789
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
läkemedel inom ATC-kod J, som beställs genom rekvisitionsförfarande och huvudsakligen administreras av sjukvårdspersonal inom Sydöstra sjukvårdsregionens regioner och landsting samt dess vårdentreprenörer. Läkemedel är en väsentlig del av hälso- och sjukvården. Regionerna/landstinget inom Sydöstra sjukvårdsregionen har till uppgift att på ett betryggande sätt, så att patientsäkerhet och god kvalitet i vården tillgodoses, tillhandahålla kostnadseffektiva läkemedel för patient/klinik
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen